1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. YKS Edebiyat Nasıl Çalışılmalıdır? TYT-AYT En İyi Edebiyat Çalışma Yöntemleri

YKS Edebiyat Nasıl Çalışılmalıdır? TYT-AYT En İyi Edebiyat Çalışma Yöntemleri

YKS Edebiyat Nasıl Çalışılmalıdır? TYT-AYT En İyi Edebiyat Çalışma Yöntemleri
3

YKS Edebiyat Nasıl Çalışılmalıdır?

İlk YKS’yi geride bıraktık. Bu sınav gösterdi ki eskisinden az olmayan bir özveri ve gayretle hazırlanmalı, yine detaylara ve püf noktalara önem vererek edebiyat ve tarihte başarı yolunda çalışılmalı. Bu yazımızda TS ve TM puan türlerini etkileyen AYT Türk dili ve Edebiyatı sınavına hazırlanan okurlarımız için çalışma yöntem, yol ve tavsiyesinde bulunacağız.

Öncelikle belirtmek isterim ki edebiyat sınavlarında başarı arayanlar zannedildiği gibi kitap ezberleyerek sınava girmezler. Bu yanlış ve zararlı bir stratejidir. AYT Edebiyat soruları İyi bir dikkat, analiz ve sentez aramaktadır. Bu yöntemleri iyi ayırmak ve her birinde gelişim göstermek gerekmektedir.

TYT-AYT En İyi Edebiyat Çalışma Yöntemleri

İyi bir dikkat:

İyi bir dikkat, Türkçe paragraf ve dil bilgisi soruları için olduğu kadar edebiyat soruları içinde olmazsa olmazdır. Dikkatsizce okunan bir soru, eğer çok şanslı değilseniz, yanlış yapılmaya mahkumdur. Dikkatli bir okuyuşun ve anlayışın yolu çok fazla kitap okumak ve yine çok fazla test çözerek pratik yapmaktan geçer. Dikkatli okuyabilmenin size kazandırdığı en büyük fayda sorularda hızlanabilmektir. Kendimden örnek vermem gerekirse, sınava çalışmaya başladığım ilk zamanlarda, çözdüğüm sorular en azından bir-iki dakikamı alırken girmeme son iki ay kala çözdüğüm edebiyat soruları artık üç saniyemi alıyordu. Bu durum sadece dikkatle değil analizle de ilişkilidir.

 

İyi bir analiz:

Analiz yani çözümleme, parçadan bütünü görebilme, bütünü parçalayabilmedir. Bu iki durumdan zor olan parçadan bütünü görebilmektir. Tek bir parça, 100-150 kelimelik bir edebiyat sorusunu yani bütünü çözmenizi sağlayabiliyor. Yukarıda bahsettiğim üç saniye durumu bu analizden ibarettir. 2018 AYT Edebiyat Sınavı’ndan birkaç örnek vermem gerekirse: 10. sorudaki ”Kuşların Dili” Mantıku’t-Tayr, 12. Sorudaki ”Sebk-i Hindi” ve ”Hüsnü Aşk” Şeyh Galip, 21. Sorudaki “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” Yahya Kemal’in Kendi Gök Kubbemiz, 23. Sorudaki ”Tütün” Necati Cumalı… cevaplarını şüphe etmeden, üç saniyeden daha kısa bir sürede işaretlemenizi ve doğru yapmanızı sağlayacaktır. Bu parçadan bütüne gitmek için ise sentez bizim en büyük yardımcımız olacaktır.

 

İyi bir sentez:

Sentez ise öncülleri kullanarak sonuca varmak yani yukarıda değindiğimiz zor olanı başarabilmektir. Terimleri, anahtar kelimeleri ve en önemlisi soru tiplerini öğrenmek ve bunlara alışmak sonucunda çok iyi bir sınav ve sonuç için önünüzde hiçbir engel kalmamış olacak. Soru tiplerine alışmanın yolu, sorulabilecek soru tiplerini tespit etmek ve defalarca çözmektir. Bu tespit işlemini ise geçmiş senelerin sorularını düzenleyip çözerek veya kaliteli bir test kitabını bitirerek gerçekleştirebilirsiniz. (Bu iki yöntem sadece sentez ve analiz yeteneğinizi geliştirmek, tespitte hızlanmak içindir zira bütün bir sınav için çıkmış sorular veya tek bir kitap yeterli olmayacaktır.)

Terimleri ve anahtar kelimeleri ezberlemeniz için kendinizi bunlara maruz bırakmanızı tavsiye ediyorum. Sorulardaki anahtar kelimeleri sorunun etrafına dikkat çekici renkler kullanarak yazmanız ve her test kitabını açtığınızda sayfaları göz gezdirerek ilerlemeniz, size çok büyük fayda sağlamakla beraber kısa bir sürede büyük ölçüde yol kat ettirecektir.

Ayrıca diğer derslerde olduğu gibi AYT Edebiyat için de arkadaşlarınızla yapacağınız grup çalışmaları ve soru-cevaplar hem ezber yapmanızı kolaylaştıracak hem de sizi motive edecektir. Bu yöntemlerle beraber iyi kaynaklara sahip olmak çok önemlidir. Kaynak seçimini iyi yapmalı ve başarıyı, tek bir kitaba bağlayarak, riske atmamalısınız.

YKS sınavına girecek tüm okurlarımıza başarılar diliyor ve gayretlerinin netice bulmasını niyaz ediyoruz. Herkese sınavda başarılar…

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Güvenli İnternet Hizmeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizde çocuklar için güvenli internet, çocuklar için güvenli internet hizmeti ve güvenli internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap