1. Ana Sayfa
  2. Sınavlar
  3. YKS Ek Yerleştirme Tercihi Nasıl Yapılır?

YKS Ek Yerleştirme Tercihi Nasıl Yapılır?

YKS Ek Yerleştirme Tercihi Nasıl Yapılır?
1

YKS Ek Yerleştirme Tercihi Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim kurumları sınavı sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra öğrenciler tercihlerini yapmıştı. Her ne kadar yerleşen öğrenciler olsa da bir kısım öğrenci yaptığı tercihler sonucu yerleşemedi. Ayrıca ilk tercihlerde tercihte bulunmayan öğrenciler de mevcut. Bunun için her sene ÖSYM normal tercih süresinin tamamlanmasının hemen ardından öğrencilere ek tercih imkanı sunuyor. Bu sayede normal tercih döneminde herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler, çeşitli üniversitelere yerleşme imkanına sahip oluyor.

Ek Yerleştirme İşlemleri Ne Zaman Başlayacak?

Ek yerleştirme işlemleri 14 Eylül itibariyle başlarken 20 Eylül’de son bulacak. Ek yerleştirmede şansından yararlanmak isteyen üniversite öğrenci adayları ek tercihte bulunabilmek için 15,00 TL ödeme yapmak zorunda. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilmiş olan öğrenciler ek yerleştirmeden yararlanamıyor. Ek yerleştirme kapsamında 24 adet tercih yapma imkanınız var. Çeşitli nedenlerden dolayı üniversitelerin bölümlerine yerleşen ancak kayıt yaptırmayan öğrencilerden kalan boşluklara yerleşmek için ek yerleştirme tercihleri yapılır. Tercih etmek istediğiniz üniversitenin bölümünün taban puanının altında bir puana sahipseniz bu üniversiteyi tercih edemezsiniz. Ek yerleştirme ile ilgili tablolar ve kılavuz OSYM’nin internet sitesinde yayınlandı. Buraya tıklayarak ek yerleştirme tercihi kılavuzu ve ilgili tabloları görebilirsiniz. Ek yerleştirme tercihinde bulunmak isteyen adaylar, tercih yapmadan önce mutlaka kılavuzu okumalı, boş kontenjan tablolarını incelemelidir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra https://ais.osym.gov.tr adresine kişisel bilgilerinizle giriş yaparak ek tercih başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan YKS Edebiyat Nasıl Çalışılmalıdır? TYT-AYT En İyi Edebiyat Çalışma Yöntemleri başlıklı makalemizde ayt edebiyat çalışma yöntemleri, tyt edebiyat çalışma yöntemleri ve yks edebiyat çalışma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap