1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Zirkonyum Diş Kaplamaları

Zirkonyum Diş Kaplamaları

173-Zirkonyum Diş Kaplamaları

Günümüzde modern diş hekimliğindeki tedavi yöntemleri, biyolojik uyumlu diş köprü ve kaplama tedavisini mümkün hale getirmektedir. Böylelikle doğal dişlere birebir benzeyen dişler elde edilebilmektedir.

Bilgisayar ortamında hazırlanan zirkonyum altyapılar ve estetik lamina diş kaplamalardan gülüş estetiği tedavilerinde sıklıkla yararlanılır.

Estetiğin diş hekimliğindeki önemi ve rolü her geçen gün daha da artmakta, gelişen yeni teknolojiler sayesinde pek çok estetik uygulama yapılabilmektedir.

Artık dişlerin kuronla kaplanması esnasında yararlanılan metal destekli porselenlerin yerine zirkonyum altyapılı porselenlere öncelik verilmektedir.

Eski metal kaplamalara nazaran ışığı geçirmede oldukça başarılı olan zirkonyum kaplamalar, hastalara daha estetik bir gülüş ve görünüm sunar.

Hastanın diş etleri ile uyumlu olan zirkonyum kaplamalarda alt yapı olarak metal değil de zirkonyum kullanılır. Beyaz bir alaşım olan zirkonyum esaslı porselenler, hem ön hem de arka dişlerde kullanabilecek kadar sağlam, doğal ve estetiktir.

Yani zirkonyum porselenler, hem ön hem de arka dişlerde gönül rahatlığıyla tercih edilebilirler.

Işığı geçiren zirkonyum porselenler, bu özellikleri sayesinde kesilmiş diş yüzeylerine de son derece uyum gösterirler.

Zirkonyum kaplamalar, diş ile porselen arasında herhangi bir boşluk kalmasına izin vermez. Bu durum, hasta ağzında çürük oluşumunu da önlemiş olur.

 

Zirkonyum kaplamaların bir diğer avantajı ise ısı yalıtma özelliklerinin oldukça iyi olmasıdır. Metal altyapılı porselenlerden kat ve kat daha az ısı ileten zirkonyum kaplamaların uygulandığı dişlerde herhangi bir sıcak ya da soğuk hassasiyeti de oluşmaz.

Düzenli ve doğru bakımla bu kaplamalar, oldukça uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Sağlıklı dişler, canlı bir dokuya sahip olduklarından pek çok etmene bağlı olarak zamanla aşınabilir ya da renk değiştirebilir. Sabit bir rengi bulunan zirkonyum dişlerin rengi zamanla değişmez, kararmaz ya da solmaz.

Yalnızca hastanın ağız yapısında değişiklik olması durumunda zirkonyum kaplamaları değiştirmek gerekli olabilir. Çıkarılması oldukça basit olan zirkonyum kaplamalar, hasta ağzında ve çenesinde herhangi bir doku kaybına da yol açmazlar.

Zirkonyum diş kaplama, estetik, sağlamlık ve doğallık söz konusu olduğunda diş hekimliğinde günümüze kadar ulaşılan en kaliteli ürün olarak ön plana çıkar.

 

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/zirkonyum-dis

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığında Antidepresanlar Etkili Midir? başlıklı makalemizde antideperesanların etkileri, antidepresan nedir ve antidepresanlar ne kadar etkili hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap