1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

20252

Trafik sigortası, araç sahipleri tarafından yapılması zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası yaptırmakla karşı tarafa verilebilecek maddi veya fiziki zararlar güvence altına alınmış olur. Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa istinaden her yıl yenilenmesi şart koşularak zorunlu kılınmıştır.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan zorunlu trafik sigortası, her yıl ödenen belli limitler ile kaza esnasında karşı tarafta oluşacak maddi ve bedeni hasarı karşılamak amacıyla yapılır. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda, sigortasını yaptırmış araç sahibi kusurlu bulunsa dahi maddi yükümlülükten kurtulmakla beraber, karşı tarafta oluşan maddi hasar ve şahıs yaralanmalarıyla meydana gelen zararlar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra ölümle neticelenen kazalarda, kusurlu görülmesi durumunda ödenmesi gereken tazminat sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Sigortası yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan sürücülerin araçları trafikten men edilir.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu trafik sigortası kapsamında ana teminatlar ve ek teminatlar yer almaktadır. İlgili mevzuat gereği ana teminatlar her trafik sigortasında bulunmakla birlikte ek teminatlar araç sahibinin isteğine bırakılmaktadır.

Kaza sonucu karşı araçta oluşan maddi zararlar, araç içinde bulunan kişilerde meydan gelen sağlık giderleri veya sürekli maluliyet giderleri, ölüm halinde karşı tarafa ödenmesi gereken tazminatlar ana teminat kapsamında yer alır.

Bununla beraber mahkeme giderleri, mini onarım hizmet gideri, sigara yanığı, avukat ücretleri ek teminat olarak trafik sigortası kapsamına alınabilmektedir.

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortasında, sigorta şirketleri kendi aktüeryal çalışması sonucunda kendine göre tarife belirlemektedir. Fakat aynı risk grubundaki araçların, sigorta sözleşmelerinin aynı prim üzerinden yapılması esastır.

Sigorta Fiyatları Nasıl Öğrenilir?

Zorunlu trafik sigortasına dair en uygun fiyat için sigorta şirketlerinden teklif alınmalıdır. Bunun için ruhsat sahibi bilgileri, aracın markası ve modeli, belge numarası gibi bilgilerin girilmesi ile teklif almak mümkündür. Farklı sigorta şirketleri farklı teklif verebilmektedir. Bunun için sigorta şirketleri tarafından verilen teklifler karşılaştırılmalı ve en uygun teklif veren şirket seçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Genç Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir başlıklı makalemizde genç odası, genç odası nasıl olmalı ve genç odası nasıl tasarlanmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap